12 3337434 | 504 668 504 sekretariat@kancelaria-gebis.pl

Kodeks Etyki

Zbiór Zasad
Etyki Adwokackiej i Godności Zawodu
(Kodeks Etyki Adwokackiej)

Nawiązując do długoletniej tradycji, zwłaszcza zaś doświadczeń w wykonywaniu wolnego, niezależnego i samorządnego zawodu, zgromadzonych w okresie osiemdziesięciolecia Odrodzonej Adwokatury Polskiej, opierając się na wzorcach pierwszego Zbioru Zasad Etyki Adwokackiej i Godności Zawodu uchwalonego przez Naczelną Rade Adwokacką 6 i 7 maja 1961 roku, dostrzegając potrzebę udoskonalenia i dostosowania reguł wykonywania zawodu i życia korporacyjnego do zmieniającej się rzeczywistości Naczelna Rada Adwokacka postanowiła 10 października 1998 r. uchwalił Zbiór Zasad Etyki Adwokackiej i Godności Zawodu (Kodeks Etyki Adwokackiej) (uchwała nr 2/XVIII/98 – ze zmianami wprowadzonymi uchwałą Naczelnej Rady Adwokackiej nr 32/2005 z 19 listopada 2005 r.)

ROZDZIAŁ I
Przepisy ogólne

§ 1

1. Zasady etyki adwokackiej wynikają z norm etycznych przystosowanych do zawodu adwokata.
2. Naruszeniem godności zawodu adwokackiego jest takie postępowanie adwokata, które mogłoby go poniżyć w opinii publicznej lub poderwać zaufanie do zawodu.
3. Obowiązkiem adwokata jest przestrzegać norm etycznych oraz strzec godności zawodu adwokackiego.
4. Obowiązkiem adwokata wykonującego zawód za granicą jest przestrzeganie norm zawartych w niniejszym kodeksie, jak również norm etyki adwokackiej obowiązujących w kraju goszczącym.

§ 2

W przypadkach nieujętych w „Zbiorze” adwokat powinien kierować się zasadami ustalonymi w uchwałach władz samorządu adwokackiego, w orzecznictwie dyscyplinarnym oraz w normach zwyczajowych przyjętych przez środowisko adwokackie.

§ 3

Zasady „Zbioru” obowiązują odpowiednio aplikantów adwokackich.

§ 4

Adwokat odpowiada dyscyplinarnie za uchybienie etyce adwokackiej lub naruszenie godności zawodu podczas działalności zawodowej, publicznej, a także w życiu prywatnym.

§ 5

Każdy adwokat obowiązany jest współdziałać w przestrzeganiu przez członków adwokatury zasad etyki adwokackiej i strzeżeniu godności zawodu. Jest uprawniony do zwrócenia uwagi koledze naruszającemu powyższe zasady.

§ 6

Celem podejmowanych przez adwokatów czynności zawodowych jest ochrona interesów klienta.

§ 7

W czasie wykonywania czynności zawodowych adwokat korzysta z pełnej swobody i niezawisłości.

§ 8

Adwokat powinien wykonywać czynności zawodowe według najlepszej woli i wiedzy, z należytą uczciwością, sumiennością i gorliwością. Obowiązkiem adwokata jest stałe podnoszenie kwalifikacji zawodowych i dążenie do utrzymania wysokiej sprawności zawodowej.

§ 9

1. Z zawodem adwokata nie wolno łączyć takich zajęć, które:

a) uwłaczałyby godności zawodu;
b) ograniczałyby niezawisłość adwokata.

2. Za koliduj?ce z wykonywaniem zawodu adwokackiego uznaje się w szczególności:

a) zajmowanie w cudzym przedsiębiorstwie stanowiska zarządcy;
b) sprawowanie funkcji członka zarządu, prokurenta w spółkach prawa handlowego (nie dotyczy to spółek zajmujących się świadczeniem pomocy prawnej);
c) podejmowanie się zawodowo pośrednictwa przy transakcjach handlowych;
d) prowadzenie kancelarii adwokackiej w tym samym lokalu z osobą prowadzącą inną działalność, gdy taka sytuacja byłaby sprzeczna z zasadami etyki adwokackiej.

3. Przy zawieraniu przez adwokata umowy w zakresie powiernictwa obowiązuje go najwyższa staranność w badaniu, czy umowa ta nie narusza zasad etyki adwokackiej i godności zawodu.

ROZDZIAŁ II
Wykonywanie zawodu

§ 10

Adwokat nie może usprawiedliwia? naruszenia zasad etyki i godności zawodu powoływaniem się na poczynione przez klienta sugestie.

§ 11

Adwokatowi nie wolno świadomie podawać sądowi nieprawdziwych informacji.

§ 12

Adwokatowi nie wolno udzielać pomocy prawnej, która ułatwiałaby popełnienie przestępstwa lub wskazywałaby możliwość uniknięcia odpowiedzialności karnej za czyn, który miałby zostać popełniony w przyszłości.

§ 13

Przy wykonywaniu czynności zawodowych adwokata obowiązuje zachowanie zasad rzeczowości.

§ 14

Adwokat odpowiada za formę i treść pism procesowych przez niego zredagowanych, nawet jeśli nie zostały przez niego podpisane.

§ 15

Adwokat nie ponosi odpowiedzialności za zgodność z prawdą faktów podanych mu przez klienta, powinien jednak zachować umiar w formułowaniu okoliczności drastycznych lub mało prawdopodobnych.

§ 16

W razie konieczności przytoczenia drastycznych okoliczności lub wyrażeń adwokat powinien nadać swemu wystąpieniu taką formę, aby nie uchybiać powadze sądu, władz i godności zawodu adwokackiego. W korespondencji zawodowej należy przestrzegać właściwych form. Nie wolno używać wyrażeń czy zwrotów obraźliwych ani grozić ściganiem karnym lub dyscyplinarnym.

§ 17

Adwokat, mając zagwarantowaną przy wykonywaniu czynności zawodowych wolność słowa, powinien zachować umiar i oględność w wypowiedziach.

§ 18

1. Adwokat powinien unikać publicznego demonstrowania swego osobistego stosunku do klienta, osób bliskich klientowi oraz innych osób uczestniczących w postępowaniu.

2. Niedopuszczalne jest okazywanie przez adwokata zażyłości z osobami zatrudnionymi w sądzie, w urzędach i organach ścigania.

§ 19

1. Adwokat zobowiązany jest zachować w tajemnicy oraz zabezpieczyć przed ujawnieniem lub niepożądanym wykorzystaniem wszystko, o czym dowiedział się w związku z wykonywaniem obowiązków zawodowych.
2. Znajdujące się w aktach adwokackich materiały objęte są tajemnicą adwokacką.
3. Tajemnicą objęte są nadto wszystkie wiadomości, notatki i dokumenty dotyczące sprawy uzyskane od klienta oraz innych osób, niezależnie od miejsca, w którym się znajdują.
4. Adwokat zobowiąże swoich współpracowników i personel oraz wszelkie osoby zatrudnione przez niego podczas wykonywania działalności zawodowej do przestrzegania obowiązku zachowania tajemnicy zawodowej.
5. Adwokat posługujący się w pracy zawodowej komputerem lub innymi środkami elektronicznego utrwalania danych obowiązany jest stosować oprogramowanie i inne środki zabezpieczające dane przed ich niepowołanym ujawnieniem.
6. Przekazywanie informacji objętych tajemnicą zawodową za pomocą elektronicznych i podobnych środków przekazu wymaga zachowania szczególnej ostrożności i uprzedzenia klienta o ryzyku związanym z zachowaniem poufności przy wykorzystaniu tych środków.
7. Obowiązek przestrzegania tajemnicy zawodowej jest nieograniczony w czasie.
8. Adwokatowi nie wolno zgłaszać dowodu z zeznań świadka będącego adwokatem lub radcą prawnym w celu ujawnienia przez niego wiadomości uzyskanych w związku z wykonywaniem zawodu.

§ 20

W przypadku dokonywanego przeszukania w lokalu, w którym adwokat wykonuje zawód, lub w mieszkaniu prywatnym adwokata, jest on obowiązany żądać uczestniczenia w tej czynności przedstawiciela samorządu adwokackiego.

§ 21

Adwokatowi nie wolno podejmować się prowadzenia sprawy, której wynik może dotyczyć jego osoby lub majątku, chyba że roszczenie dotyczy członka rodziny lub jest wspólne dla niego i dla strony.

§ 22

1. Adwokatowi nie wolno podjąć się prowadzenia sprawy ani udzielić pomocy prawnej, jeżeli:
a) udzielił wcześniej pomocy prawnej stronie przeciwnej w tej samej sprawie lub w sprawie z nią związanej;
b) brał udział w tej sprawie, wykonując funkcję publiczną;
c) osoba, przeciwko której ma prowadzić sprawę, jest jego klientem, choćby w innej sprawie;
d) dwokat, będący dla niego osobą bliską, prowadzi sprawę lub udzielił on już pomocy prawnej stronie przeciwnej w tej samej sprawie lub w sprawie z nią związanej.
2. Adwokat, który złożył w danej sprawie zeznanie w charakterze świadka, nie może w niej występować jako pełnomocnik lub obrońca.

§ 23

Adwokata obowiązuje zakaz korzystania z reklamy, jak również zakaz pozyskiwania sobie klientów w sposób sprzeczny z godnością zawodu.

§ 23a

1. Adwokat jest uprawniony do informowania o swojej działalności zawodowej pod warunkiem, że taka informacja i jej forma jest:
a) zgodna z zasadami niniejszego „Zbioru”;
b) zgodna z przepisami obowiązującymi, zwłaszcza dotyczącymi ochrony konsumentów i zwalczania nieuczciwej konkurencji;
c) dokładna i nie wprowadzająca w błąd;
d) przekazywana z poszanowaniem tajemnicy zawodowej;
e) nie ukierunkowana na udzielenie adwokatowi konkretnego zlecenia, z zastrzeżeniem postanowień zawartych w pkt 2 lit. b niniejszego paragrafu.
2. Adwokat może informować o świadczonej pomocy prawnej w sposób zgodny z regułami niniejszego „Zbioru” poprzez:
a) umieszczanie informacji na dokumentach firmowych;
b) oferty w postępowaniu o charakterze przetargu lub konkursu oraz oferty złożone na wyraźne życzenie potencjalnego klienta. W ofertach tych dozwolone jest podawanie informacji o działalności zawodowej adwokata, które mogą mieć znaczenie przy ocenie tej oferty;
c) zamieszczanie informacji prasowych bezpośrednio związanych z pomocą prawną według zasad opracowanych przez Naczelną Radę Adwokacką, a zawierających dane wymienione w ust. 3 lit. od „a” do „i” niniejszego paragrafu;
d) zamieszczanie wpisów w książkach adresowych i telefonicznych;
e) przesyłanie informacji za pomocą elektronicznych środków komunikacji na wyraźne życzenie potencjalnego klienta;
f) umieszczanie informacji na stronach internetowych oraz umieszczanie danych o tej stronie w katalogach i wyszukiwarkach;
g) stosowne oznaczanie siedziby kancelarii;
h) wydawanie broszur lub informatorów.
3. Informacje mogą zawierać:
a) znak towarowy lub graficzny kancelarii lub spółki;
b) nazwę i adres kancelarii oraz imię i nazwisko adwokata, numery środków łączności, adres e-mailowy oraz nazwę strony internetowej;
c) listę wspólników spółki, w której adwokat jest wspólnikiem wraz ze wskazaniem, który ze wspólników jest adwokatem, a jeśli w spółce powołane są osoby zarządzające – ich nazwiska wraz ze wskazaniem pełnionych funkcji;
d) listę osób stale współpracujących z kancelarią lub spółką;
e) tytuł lub stopień naukowy adwokata;
f) dane na temat rodzaju i zakresu świadczonej przez adwokata pomocy prawnej, ze wskazaniem preferowanych dziedzin prawa oraz współpracy z kancelariami zagranicznymi;
g) dane o możliwości świadczenia pomocy prawnej w obcych językach;
h) podanie roku założenia kancelarii lub spółki oraz daty rozpoczęcia działalności;
i) przynależność do określonej izby adwokackiej;
j) wykaz publikacji adwokata;
k) zamieszczenie informacji o posiadanych kwalifikacjach innych niż prawnicze;
l) wizerunek adwokata;
m) wyłącznie na życzenie klienta lub w ofercie skierowanej do potencjalnego klienta – oświadczenie na temat stawek wynagrodzeń i metod ich obliczania;
n) wyłącznie na życzenie klienta lub w ofercie skierowanej do potencjalnego klienta – wysokość ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej.
4. Każda informacja dotycząca wynagrodzenia lub sposobu jego obliczania musi być sformułowana jednoznacznie. Należy w niej wyraźnie określić, czy wynagrodzenie obejmuje ponoszone wydatki oraz podatki i inne opłaty.

§ 23b

1. Adwokatowi nie wolno proponowa? us?ug potencjalnym klientom w formie oferty skierowanej do os?b, kt?re uprzednio nie wyrazi?y takiego wyra?nego ?yczenia.
2. Informacje nie mog? w szczeg?lno?ci:
a) stwarza? prawdopodobie?stwo wywo?ania nieuzasadnionego oczekiwania co do wynik?w pracy adwokata;
b) powo?ywa? si? na osobist? znajomo?? s?dzi?w, prokurator?w i urz?dnik?w;
c) zawiera? bezpo?rednich por?wna? w zakresie jako?ci z innymi mo?liwymi do identyfikacji adwokatami i cz?onkami innych korporacji prawniczych lub ich krytyki;
d) pos?ugiwa? si? niestosown? lub natarczyw? form?;
e) zawiera? jakichkolwiek element?w ocennych.
3. Niedopuszczalne jest odp?atne inspirowanie artyku??w prasowych lub audycji, kt?re pod pretekstem obiektywnej informacji maj? s?u?y? promocji adwokata, jego kancelarii lub sp??ki.
4. Niedopuszczalne jest zwracanie si? do potencjalnych klient?w w celu przekazywania informacji o swojej dzia?alno?ci, r?wnie? podczas nieproszonych wizyt, rozm?w telefonicznych i w korespondencji do os?b nie zwracaj?cych si? do adwokata o pomoc prawn?.
5. Niedopuszczalne jest zlecanie osobom trzecim rozpowszechniania informacji o adwokacie.
6. Za publikowanie informacji adwokat nie mo?e p?aci? ?adnego wynagrodzenia z wyj?tkiem rozs?dnych koszt?w publikacji.

§ 23c

1. Pisma adwokata w zwi?zku ze ?wiadczon? pomoc? prawn? winny zawiera?:
a) imi? i nazwisko adwokata oraz adres w przypadku, je?li ?wiadczy on pomoc prawn? w ramach indywidualnej kancelarii;
b) nazw?/firm? i adres sp??ki, w ramach kt?rej adwokat ?wiadczy pomoc prawn? w przypadku, je?li ?wiadczy on j? w ramach sp??ki cywilnej, jawnej, partnerskiej lub komandytowej;
c) adres filii i oddzia?u kancelarii lub sp??ki w przypadku, gdy zosta?y one utworzone, wraz z adresem siedziby kancelarii lub sp??ki.
2. Je?eli dzia?alno?? prowadzona jest w formie sp??ki cywilnej, jawnej, partnerskiej lub komandytowej, w kt?rej wsp?lnikiem jest adwokat, stosownie do okoliczno?ci nale?y poda? pe?n? list? wsp?lnik?w takiej sp??ki (w przypadku sp??ki komandytowej ? komplementariuszy) wraz ze wskazaniem, kt?ry ze wsp?lnik?w jest adwokatem, a je?li w sp??ce powo?ane s? osoby zarz?dzaj?ce ? ich nazwiska wraz ze wskazaniem pe?nionych funkcji. Nie dotyczy to sytuacji, gdy nazwa sp??ki nie pozostawia w?tpliwo?ci co do wsp?lnik?w b?d?cych adwokatami.
3. W przypadku, je?li dzia?alno?? prowadzona jest w formie sp??ki cywilnej, jawnej, partnerskiej lub komandytowej, w kt?rej wsp?lnikiem jest prawnik zagraniczny w rozumieniu ustawy z dnia 5 lipca 2002 r. o ?wiadczeniu przez prawnik?w zagranicznych pomocy prawnej w Rzeczypospolitej Polskiej, wpisany na list? prawnik?w zagranicznych prowadzon? przez okr?gow? rad? adwokack? nale?y poda?:
a) tytu? zawodowy wyra?ony w j?zyku urz?dowym pa?stwa macierzystego;
b) wskazanie organizacji zawodowej w pa?stwie macierzystym, do kt?rej nale?y, albo s?du, przed kt?rym ma prawo wyst?powa? zgodnie z prawem tego pa?stwa;
c) informacj?, ?e prawnik zagraniczny wykonuje sta?? praktyk? w zakresie odpowiadaj?cym zawodowi adwokata.

§ 23d

Adwokatowi nie wolno przyjmowa? od innego adwokata lub osoby trzeciej korzy?ci tytu?em wynagrodzenia za skierowanie klienta do innego adwokata, ani przekazywa? komukolwiek korzy?ci tytu?em wynagrodzenia za skierowanie do? klienta. Nie narusza tego zakazu przekazywanie cz??ci honorarium lub te? kwot okre?lonych w innej formie spadkobiercom zmar?ego adwokata lub emerytowanemu adwokatowi z tytu?u przej?cia jego praktyki.

§ 24

Adwokaci powinni s?u?y? sobie rad? i udziela? wzajemnej pomocy w pracy zawodowej, je?eli nie koliduje to z interesem klienta.

§ 25

Adwokat, kt?remu powierzono obowi?zki patrona, powinien do?o?y? wszelkich stara? dla nale?ytego przygotowania aplikanta do wykonywania zawodu adwokata ? pod k?tem umiej?tno?ci zawodowych i przestrzegania zasad etyki adwokackiej.

§26

Obowi?zkiem adwokata jest posiadanie ubezpieczenia od odpowiedzialno?ci cywilnej z tytu?u wykonywania zawodu wed?ug zasad i w spos?b ustalony przez Naczeln? Rad? Adwokack?.

ROZDZIA? III
Stosunek do s?du i innych organ?w,
przed kt?rymi wyst?puje adwokat

§ 27

1. Adwokat obowi?zany jest zachowa? umiar i takt wobec s?du, urz?d?w i instytucji, przed kt?rymi wyst?puje.
2. Nawet w razie niew?a?ciwego zachowania os?b bior?cych udzia? w post?powaniu s?dowym adwokat powinien wykaza? si? opanowaniem i taktem.

§ 28

Adwokat powinien zwraca? uwag? na to, by jego wyst?pienia, wypowiedzi i zadawane pytania nie narusza?y godno?ci os?b bior?cych udzia? w sprawie.

§ 29

Podczas widze? z osobami pozbawionymi wolno?ci adwokat powinien dba? o zachowanie powagi i godno?ci zawodu.

§ 30

1. Adwokat obowi?zany jest zawiadomi? s?d lub organ, przed kt?rymi wyst?puje o niemo?no?ci wzi?cia udzia?u w czynno?ciach.
2. Adwokat obowi?zany jest usprawiedliwia? swoje niestawiennictwo.
3. W razie wyga?ni?cia pe?nomocnictwa adwokat powinien bezzw?ocznie zawiadomi? o tym fakcie s?d lub organ, przed kt?rymi wyst?powa?.

ROZDZIA? IV
Stosunek do koleg?w

§ 31

1. Adwokat powinien przestrzega? w stosunku do koleg?w zasad uprzejmo?ci, lojalno?ci i kole?e?stwa.
2. Adwokat zobowi?zany jest do najwy?szej lojalno?ci wobec koleg?w wsp??pracuj?cych w ramach kancelarii lub sp??ki i powstrzymywania si? od jakichkolwiek dzia?a? naruszaj?cych tak? lojalno?? r?wnie? po zako?czeniu wsp??pracy.
3. Je?eli adwokat zleca spraw? adwokatowi wykonuj?cemu praktyk? w innym pa?stwie lub zwraca si? do? o porad?, jest on osobi?cie zobowi?zany zap?aci? zagranicznemu koledze honorarium i pokry? koszty, nawet w wypadku niewyp?acalno?ci klienta. Adwokat mo?e ograniczy? swoj? odpowiedzialno?? do tej cz??ci nale?no?ci, kt?re powsta?y do chwili poinformowania zagranicznego adwokata o wycofaniu si? z odpowiedzialno?ci za przysz?e zobowi?zania. Adwokaci mog? poczyni? odmienne ustalenia w zakresie odpowiedzialno?ci wobec zagranicznego adwokata.

§ 32

Niedopuszczalne jest porozumiewanie si? adwokata ze stron? przeciwn? z pomini?ciem jej obro?cy lub pe?nomocnika.

§ 33

Wszelkie pozaprocesowe pertraktacje pojednawcze prowadzone z udzia?em adwokat?w i radc?w prawnych nie podlegaj? ujawnieniu.

§ 34

Przed udzieleniem pomocy prawnej adwokat powinien upewni? si?, czy w tej sprawie klient nie korzysta ju? z pomocy prawnej innego adwokata, a je?li tak, to bez wiedzy i zgody tego? adwokata nie mo?e udzieli? pomocy prawnej ani te? bra? udzia?u w sprawie ??cznie z nim. Adwokat prowadz?cy dotychczas spraw? mo?e odm?wi? wyra?enia zgody tylko z wa?nych przyczyn.
Je?li zw?oka zwi?zana z konieczno?ci? porozumienia si? adwokat?w mog?aby spowodowa? istotny uszczerbek dla interes?w klienta, adwokat wst?puj?cy do sprawy powinien udzieli? klientowi niezb?dnej pomocy prawnej, zawiadomi? o tym niezw?ocznie dotychczasowego adwokata i w razie istnienia przeszk?d, odst?pi? od dalszego udzielania pomocy.

§ 35

Adwokat obejmuj?cy spraw? z wyboru powinien zawiadomi? o tym w?a?ciwy organ procesowy, a w razie uprzedniego wyznaczenia w tej sprawie obro?cy lub pe?nomocnika z urz?du ? obowi?zany jest niezw?ocznie zawiadomi? go o przej?ciu sprawy.

§ 36

Ewentualne nieporozumienia mi?dzy adwokatami powinny by? rozstrzygane tylko przez w?a?ciwe w?adze adwokatury.

§ 37

Adwokat mo?e si? podj?? zast?pstwa stron w sprawie przeciwko adwokatowi, a dotycz?cej jego czynno?ci zawodowych, dopiero po uprzednim zawiadomieniu okr?gowej rady adwokackiej, kt?rej sam podlega.

§ 38

Adwokat powinien podj?? starania o polubowne za?atwienie sprawy przeciwko innemu adwokatowi, je?eli tylko istota przyj?tej sprawy na to pozwala.

§ 39

1. W razie sporu mi?dzy adwokatami, nale?y wyczerpa? przede wszystkim mo?liwo?ci jego polubownego rozstrzygni?cia lub skorzysta? z po?rednictwa w?a?ciwych w?adz adwokatury.
2. W przypadku kolizji mi?dzy zasadami kole?e?stwa a uzasadnionym interesem klienta, nale?y da? pierwsze?stwo interesom klienta.
3. W wypadku sporu z adwokatem zagranicznym na tle zawodowym adwokat winien d??y? do rozwi?za? zmierzaj?cych do za?egnania konfliktu. Adwokat nie mo?e wszcz?? post?powania wynikaj?cego z takiego sporu przed poinformowaniem organizacji zawodowych, do kt?rych nale?? adwokaci ? strony konfliktu, w celu umo?liwienia tym organizacjom udzielenia pomocy w osi?gni?ciu porozumienia.

§ 40

Zasady kole?e?stwa zobowi?zuj? do tego, ?eby adwokat, kt?ry:
a) nie mo?e si? stawi? w s?dzie w wyznaczonym czasie ? zawiadomi? wcze?niej adwokat?w wyst?puj?cych w tej sprawie i w miar? mo?liwo?ci uzgodni? z nimi czas swego stawiennictwa;
b) pragnie uzyska? zgod? s?du na rozpatrzenie sprawy z jego udzia?em poza kolejno?ci? ? upewni? si? przedtem, czy adwokaci wyst?puj?cy we wcze?niejszych sprawach wyra?? na to zgod?;
c) zamierza w prowadzonej przez siebie sprawie z?o?y? na rozprawie pisma procesowe ? uczyni? to w miar? mo?liwo?ci na pocz?tku rozprawy, a ich odpisy dor?czy? jak najwcze?niej swemu przeciwnikowi procesowemu;
d) sk?ada za??cznik do protoko?u ? z?o?y? go z odpisem dla strony przeciwnej.

§ 41

Udzielaj?c substytucji koledze, adwokat obowi?zany jest uczyni? to w czasie umo?liwiaj?cym substytutowi nale?yte przygotowanie si? do rozprawy oraz przekaza? mu wszelkie potrzebne dokumenty i notatki. Adwokat powinien wykaza? szczeg?ln? staranno?? wtedy, gdy zast?pstwo zleca aplikantowi adwokackiemu.

§ 42

Adwokat przyjmuj?cy substytucj? adwokata z innej miejscowo?ci powinien potwierdzi? fakt jej przyj?cia.

ROZDZIA? V
Stosunek do klient?w

§ 43

Adwokat jest zobowi?zany do obrony interes?w swego klienta w spos?b odwa?ny i honorowy, przy zachowaniu nale?ytego s?dowi i innym organom szacunku oraz uprzejmo?ci, nie bacz?c na w?asne korzy?ci osobiste oraz konsekwencje wynikaj?ce z takiej postawy dla siebie lub innej osoby.

§ 44

Adwokat ma obowi?zek d??y? do rozstrzygni?? pozwalaj?cych zaoszcz?dzi? klientowi koszt?w oraz doradza? ugodowe zako?czenie sprawy, gdy jest to uzasadnione interesem klienta.

§ 45

Adwokat nie mo?e podj?? si? prowadzenia sprawy, gdy zg?asza si? z ni? osoba nieupowa?niona.

§ 46

Adwokat nie mo?e reprezentowa? klient?w, kt?rych interesy s? sprzeczne, chocia?by ci klienci na to si? godzili.
W razie ujawnienia si? sprzeczno?ci w toku post?powania, adwokat obowi?zany jest wypowiedzie? pe?nomocnictwo tym klientom, kt?rych interesy s? sprzeczne.

§ 47

Adwokatowi nie wolno podejmowa? si? prowadzenia sprawy przeciwko bliskiej jemu osobie.

§ 48

Adwokat nie powinien podejmowa? si? prowadzenia sprawy przeciwko osobie, z kt?r? ma powa?ny zatarg osobisty.

§ 49

Adwokat jest obowi?zany czuwa? nad biegiem sprawy i informowa? klienta o jej post?pach i wyniku.

§ 50

1. W sprawach finansowych obowi?zuje adwokata w stosunku do klienta szczeg?lna skrupulatno??.
2. Adwokat ma obowi?zek poinformowa? klienta o wysoko?ci honorarium lub o sposobie jego wyliczenia (np. na podstawie czasu pracy).
3. Niedopuszczalne jest zawieranie przez adwokata umowy z klientem, kt?ra przewidywa?aby obowi?zek zap?aty honorarium za prowadzenie sprawy uzale?nionej wy??cznie od ostatecznego wyniku sprawy. Adwokat mo?e zawrze? umow? przewiduj?c? dodatkowe honorarium za pozytywny wynik sprawy.

§ 51

Stosunek klienta do adwokata oparty jest na zaufaniu. Adwokat obowi?zany jest wypowiedzie? pe?nomocnictwo, gdy z okoliczno?ci wynika, ?e klient straci? do niego zaufanie.

§ 52

Adwokat nie powinien dopuszcza? do sytuacji, kt?ra uzale?nia?aby go od klienta, a w szczeg?lno?ci nie wolno adwokatowi zaci?ga? po?yczek u klienta, kt?rego spraw? prowadzi.

§ 53

Adwokat obowi?zany jest niezw?ocznie wyda? klientowi ? na zg?oszone przez niego ??danie ? wszystkie otrzymane przez niego dokumenty, jak r?wnie? pisma, kt?re jako pe?nomocnik otrzyma? od s?du lub od organ?w, przed kt?rymi wyst?puje w prowadzonej przez siebie sprawie.

§ 54

Adwokatowi nie wolno uzale?nia? wydania klientowi pism i dokument?w wymienionych w ? 53 od uprzedniego uregulowania przez klienta op?at i koszt?w przypadaj?cych na rzecz adwokata.

§ 55

1. Adwokatowi nie wolno zaniecha? czynno?ci w prowadzonej sprawie z tego powodu, ?e klient nie wni?s? ustalonego honorarium, a w szczeg?lno?ci nie wolno mu z tego powodu uchyli? si? od stawiennictwa na rozprawie. Natomiast nieuiszczenie przez klienta ustalonego honorarium mo?e stanowi? podstaw? do wypowiedzenia pe?nomocnictwa w trybie i terminie przewidzianym przez prawo.
2. Adwokat nie jest zobowi?zany do ponoszenia w prowadzonej sprawie wydatk?w, np. op?at s?dowych lub koszt?w przejazdu do innej miejscowo?ci, je?eli klient, wezwany nale?ycie, nie wp?aci? w terminie wymaganej kwoty.

§ 56

Na zaniechanie wniesienia ?rodka odwo?awczego adwokat obowi?zany jest uzyska? zgod? klienta, w miar? mo?no?ci pisemn?.

§ 57

Je?eli adwokat uzna, ?e wniesienie ?rodka odwo?awczego w prowadzonej przez niego sprawie z wyboru lub z urz?du jest bezzasadne, a klient z tym stanowiskiem si? nie zgadza, powinien bez zb?dnej zw?oki wypowiedzie? pe?nomocnictwo lub powiadomi? organ ustanawiaj?cy. Dotyczy to r?wnie? kasacji i skargi konstytucyjnej.

§ 58

Adwokatowi nie wolno bra? udzia?u w czynno?ciach egzekucyjnych, chyba ?e przepis szczeg?lny stanowi inaczej. Zakaz ten nie odnosi si? do czynno?ci s?dowych oraz czynno?ci zwi?zanych z egzekucj? z nieruchomo?ci.

ROZDZIA? VI
Praca w samorz?dzie. Stosunek do w?adz adwokatury

§ 59

Pe?nienie funkcji we w?adzach adwokatury jest prawem i obowi?zkiem korporacyjnym ka?dego adwokata.

§ 60

Adwokat wybrany do w?adz samorz?dowych obowi?zany jest do pe?nienia swej funkcji i wsp??dzia?ania w realizacji podstawowych zada? samorz?du adwokackiego z najwy?sz? staranno?ci?.

§ 61

Adwokat obowi?zany jest okazywa? szacunek w?adzom samorz?du adwokackiego.

§ 62

Cz?onek w?adz adwokatury w razie tymczasowego zawieszenia go w czynno?ciach zawodowych powinien zaprzesta? pe?nienia funkcji w tych w?adzach.

§ 63

Adwokat obowi?zany jest stosowa? si? do obowi?zuj?cych uchwa? i innych decyzji w?adz adwokatury.

§ 64

Adwokat obowi?zany jest stawi? si? na ka?de wezwanie w?adz adwokatury, a ewentualne niestawiennictwo powinien niezw?ocznie usprawiedliwi?. Adwokat ma obowi?zek udzieli? w?adzom adwokatury ??danych wyja?nie? w zakre?lonym terminie.

§ 65

Zawinione niep?acenie sk?adki korporacyjnej stanowi powa?ne naruszenie zasad etyki zawodowej.

§ 66

Adwokat obowi?zany jest wsp??dzia?a? z w?adzami adwokatury we wszystkich sprawach dotycz?cych zawodu adwokackiego.

§ 67

W?adzami adwokatury, w rozumieniu niniejszego ?Zbioru?, s? zar?wno organy adwokatury, jak i organy izb adwokackich oraz dziekan i rzecznik dyscyplinarny.

ROZDZIA? VII
Przepisy ko?cowe

§ 68

Niniejszy Zbi?r Zasad Etyki Adwokackiej i Godno?ci Zawodu (Kodeks Etyki Adwokackiej) uchwalony przez Naczeln? Rad? Adwokack? w dniu 10 pa?dziernika 1998 r., wchodzi w ?ycie z chwil? og?oszenia w miesi?czniku ?Palestra? tj. z dniem 1 grudnia 1998 r. Jednocze?nie traci moc ?Zbi?r Zasad Etyki Adwokackiej i Godno?ci Zawodu? uchwalony przez Naczeln? Rad? Adwokack? w dniu 26 wrze?nia 1993 r.

§ 69

Uchwa?a Naczelnej Rady Adwokackiej nr 32/2005 z dnia 19 listopada 2005 r. wchodzi w ?ycie z chwil? og?oszenia tekstu jednolitego Zbioru Zasad Etyki Adwokackiej i Godno?ci Zawodu (Kodeksu Etyki Adwokackiej) w miesi?czniku ?Palestra?, tj. z dniem 31 grudnia 2005 r.